Festool slibepapir GRANAT & Vlies - det perfekte valg til slibning. Nu også tilgængelig for håndslibning!
Hvor hurtigt og godt du arbejder, afhænger i høj grad af det valgte sandpapir. Med det nye højeffektive slibepapir fra Festool, kan du nu øge slibeeffekten med op til 50%. Den øgede slibeeffekt og reducerede tilstopning kombineret med en meget høj overfladekvalitet forbedrer arbejdet betydeligt.
Hos Dorch & Danola får du ikke blot en hurtig og billig levering, du er ligeledes sikret nogle af markedets bedste slibematerialer fra Festool, fx sliberondeller, slibebånd, slibesvampe, sandpapir på rulle og Vlies slibenylon. Hos Dorch & Danola har vi altid et stort udvalg af Festool's slibematerialer til maskiner eller håndslib på lager. Dette gør at vi kan levere de fleste typer af sliberondeller, slibeark, pudsesvampe og slibebånd fra Festool dag til dag.
De kvalitets produkter som lagerføres fra Festool og dagligt sælges til industriens kunder, kan tilmed købes af private på Dorch & Danola's webshop www.dorchdanola.dk.




Festool slibepapir GRANAT – Ark og Ruller
Fleksible og universelle slibeark og ruller, særligt for maling, kit, spartelmasse og lak (VOC-lak og hårde materialer).
Velegnet til gammel og ny maling, kit, spartelmasse og træ.
Fleksibel latex bagside, så papiret ikke knækker.
Høj slibeeffekt og forlænget levetid takket være slibekorn af både keramik og hærdet aluminiumoxid.
Vælg imellem ark eller ruller.
Ark mål: 230 x 280 mm
Korn: P 40 til P 400 10 eller 50 ark pr. pakke.
Rulle mål: 115 mm x 25m
Korn: P 40 til P 320.
Festool GRANAT håndslibepapir er perfekt til slibning af VOC-lak.
Festool GRANAT slibepapiret kan anvendes bade vådt og tørt. Let at rengøre. Høj slibeeffekt og lang levetid, også under højt pres.


Festool slibepapir GRANAT – Slibeklods
4-sidet slibeklods, ideel til slibning i kanter og hjørner.
Velegnet til gammel og ny maling, VOC-lak, kit, spartelmasse og træ.
Perfekt til slibning af kanter, false og profiler.
Den mellem hårde skumkerne giver en ensartet fjernelse.
Festool 4-sidet slibeklods:
Mål: 69 x 98 x 26 mm
Korn: 36, 60, 120, 220, Combi 120
Let at rengøre.
Slibeklodsen er ideel til slibning af vinduesprofiler eller op til silikone.


Festool slibeklods COMBI 120: Slibeklodsen COMBI har afrundet side samt 45 graders kant til slibning af svært tilgængelige områder.


Festool slibepapir GRANAT – Slibepude
2-sidet slibepude. Slibepuden er ideel til slibning af rundede og formede overflader og overflader der skal beskyttes.
Velegnet til gammel og ny maling, VOC-lak, kit, spartelmasse og træ.
Den ekstra bløde slibepude er ideel til slibning af rundede og formede overflader.
Slibepuden er ideel til mellem slibning.
Festool 2-sidet slibepude:
Mål: 98 x 120 x 13 mm
Korn: 60, 120, 220, 800
Den bløde slibepude er let at håndtere og let at rengøre.
Ingen beskadigelse af malingen takket være trykfordelingen i slibepuden.


Festool slibepapir GRANAT – Slibemåtte
Med højelastisk struktur til fleksibel og vedvarende slibning. Slibekornene sidder godt fast på svampen for lang levetid.
Velegnet til gammel og ny maling og VOC-lak. Specielt velegnet til fin og meget finslibning.
Slibemåtten er ideel til finslibning og mattering af malede overflader.
Egnet til forarbejdning af profilerede eller formede overflader.
Festool 1-sidet slibemåtte:
Mål: 115 x 140 x 5 mm
Korn: Medium 280, Extrafine 500, Superfine 800, Ultrafine 1000 og Microfine 1500
Den fleksible slibesvamp er ideel til slibning af rundede og formede overflader.
Jævn overflade finish takket være trykfordelingen i slibesvampen.
Slibesvampen kan anvendes i både våd eller tør tilstand.


Håndslibepapir – Vlies
Festool Vlies er fremstillet af et ikke-vævet materiale hvor på slibekornene er klæbet på.
Vlies er velegnet til gammel og ny maling, lak, kit og træ.
Med korn Medium er Festool vlies ideel til slibning af gammel maling og fjernelse af rust og ujævnheder.
De finere korn er velegnet til mellem slibning og mattering af malede overflader.
Festool Vlies fås i Z-folds ark eller ruller
Ark mål:115 x 152 mm
Rulle mål: 115mm x 10m
Korn: Medium 100, Fine 320, Superfine 800, Ultrafine 1000
Festool Vlies har en lang levetid på grund af et ikke-vævet materiale med tæt korn fordeling. Ingen tilstopning takket være den gennemtrængelige struktur.
Vlies slibenylon er ideel til slibning af nye lakerede overflader. Man får hurtigt den klæbende overflade tilbage uden at beskadige den gamle lak.
Meget velegnet til former, radier og indvendige hjørner pga. den fleksible struktur.